Szkoła freedivingu BLUEGO Freedive Experience powstała w 2010 r. z inicjatywy Agaty Bogusz – pierwszego i jedynego w Polsce instruktora freedivingu w stopniu Instruktora Trenera największych międzynarodowych organizacji freedivingu AIDA International, PADI oraz Pure Apnea, wielokrotnej i aktualnej rekordzistki Polski we freedivingu (m.in -101m głębokości w konkurencji Stały Balast w płetwach) oraz trenera pracy z ciałem, oddechem i uważnością. Obecnie prowadzona jest przez Agatę oraz jej partnera Krzysztofa Tomickiego – zawodnika i instruktora freedivingu AIDA oraz pasjonata różnorodnej aktywności fizycznej.

Freediving to z jednej strony ekscytujące hobby i podwodna przygoda w gronie przyjaciół lub rodzinnym (także z dziećmi!), sport zapewniający masę wyzwań i przekraczanie własnych limitów oraz przynoszący dużo satysfakcji. Z drugiej strony to niesamowicie skuteczne narzędzie radzenia sobie ze stresem lub z trudnymi emocjami, pracy nad uważnością (mindfulness) i świadomym byciem tu i teraz, głębokim rozumieniem i akceptacją siebie oraz odpowiedzialnością – za swoje ciało, myśli i działania.
Freediving to wszechstronna praca, będąca idealną kombinacją wysiłku fizycznego i umysłowego, bycia w głębokim kontakcie ze sobą i równocześnie w bardzo bliskiej relacji z partnerem, dążenia do realizacji wyznaczonego celu i całkowitego spokoju oraz rozluźnienia, strategicznego planowania i bycia tu i teraz. Jest to praca opierająca się o:
– prawdziwy, głęboki oddech
– trening fizyczny
– trening umysłu, w tym motywacji, wytrwałości, radzenia sobie z trudnościami, stresem i emocjami
– uważność
– głęboką relaksację na poziomie umysłu i ciała

O freedivingu słów kilka…
Freediving to każda aktywność, podczas której jesteśmy w wodzie i wstrzymujemy oddech. Może to być snorkeling na rafie, polowanie z kuszą na ryby, zakład ze znajomym – kto da radę przepłynąć na drugą stronę basenu pod wodą, czy też ekstremalne nurkowanie na głębokość ponad 100m. Zasada jest jedna – zapas tlenu ograniczony jest do pojemności naszych płuc.

Co myślą inni, a czym tak naprawdę jest freediving?
Większości ludzi freediving kojarzy się z filmem „Wielki Błękit”, w którym zaprezentowana jest najbardziej ekstremalna dyscyplina freedivingu (także najmniej popularna i praktykowana przez mniej niż 1 % społeczności freediverskiej), z bólem w uszach na 3 metrowym dnie basenu, czy też z uczuciem „duszenia” po wstrzymaniu oddechu na mniej niż 30 sekund… Ekstremalnie niebezpieczne, bolesne i nieprzyjemne. To pierwsze skojarzenia. Czy tak jest w rzeczywistości?

Freediving jest idealną kombinacją treningu umysłu i ciała. Freediving to cisza, uspokojenie myśli, nieważkość ciała. Freediving to oddech i przestrzeń w piersiach. Freediving to rozluźnienie i zwolnienie. Freediving to uważność, bycie tu i teraz. Freediving to odkrywanie siebie – możliwości drzemiących w ciele oraz schematów myśli. Freediving to nauka obserwacji, rozumienia, kontroli i odpuszczania. Freediving to mierzenie się z dyskomfortem i znajdowanie sposobu radzenia sobie z nim na poziomie ciała i umysłu. Freediving to głębsze rozumienie siebie i innych. Freediving to… Można pisać bez końca.

Przez niektórych nazywany podwodną medytacją, dla każdego ma tak naprawdę inne znaczenie. Co więcej wraz z praktyką odbiór tego sportu zmienia się i ewoluuje. Więcej na temat wykorzystania freedivingu w rozwoju osobistym oraz terapii przeczytasz w zakładce FREEDIVING W TERAPII I ROZWOJU OSOBISTYM.

Freediving sformalizowany – szkolenia freedivingu oraz freediving zawodniczy
Freediving został uporządkowany przez międzynarodowe stowarzyszenie na rzecz rozwoju freedivingu AIDA International, która wyróżniła 7 dyscyplin tego sportu, w obrębie 5 z nich rozgrywane są zawody i bite są rekordy świata. Więcej o dyscyplinach AIDA możesz dowiedzieć się na stronie organizacji.
Stworzono również system edukacyjny, bardzo podobny w większości organizacji szkoleniowych freedivingu, opierający się o kolejne stopnie, które umożliwiają zdobycie coraz większej wiedzy i doświadczenia, pozwalających na coraz dłuższe, dalsze i głębsze nurkowania. Większość organizacji szkoleniowych wyróżnia 3 kolejne poziomy, po których można zostać „zawodowym freediverem” tj. instruktorem. Więcej na temat szkoleń freedivingu dowiesz się w zakładce KURSY FREEDIVINGU.

 

Poznaj nasz zespół!

Agata Bogusz zajmuje się szkoleniami freedivingu od 2010 roku i posiada najwyższe w Polsce uprawnienia trenerskie – stopień Instruktora Trenera w największych międzynarodowych organizacjach freedivingu: AIDA International, PADI oraz PURE APNEA. Agata jest wielokrotną i aktualną rekordzistką Polski we freedivingu, z najbardziej spektakularnym osiągnięciem -101m głębokości w dyscyplinie stały balast płetwach (więcej na temat rekordu znajdziesz tutaj https://www.redbull.com/pl-pl/agata-bogusz-freediving-rekord-polski-glebokosc-nurkowania-bez-oddechu-video-wywiad ).

Dodatkowo Agata posiada również uprawnienia sędziego freedivingu w organizacjach AIDA oraz PURE APNEA.

Od początku swojej przygody z freedivingiem Agatę fascynował olbrzymi potencjał freedivingu jako narzędzia do rozwoju osobistego, rozwijania kompetencji radzenia sobie ze stresem oraz możliwości wykorzystania go w procesie terapeutycznym. Doświadczenia własne oraz innych potwierdzające siłę oddziaływania freedivingu przyczyniły się do podjęcia i ukończenia przez Agatę studiów psychologicznych oraz do intensywnej pracę nad autorskim projektem stworzenia narzędzi opartych o elementy freedivingu, wspomagających proces coachingowy lub terapeutyczny, wspierających rozwój osobisty, przywracających kontakt z ciałem i wzmacnianie wewnętrznej integralności między ciałem, umysłem i emocjami.

Na co dzień Agata pracuje jako psycholog prowadząc konsultacje indywidualne i warsztaty grupowe oraz trener freedivingu organizując treningi, kursy i wyjazdy nurkowe.

Więcej na temat treningów indywidualnych oraz terapii przeczytasz w zakładce FREEDIVING W TERAPII I ROZWOJU OSOBISTYM.

Krzysztof Tomicki, z zawodu i usposobienia Inżynier, z zamiłowania zaś człowiek wody, sportowiec i
entuzjasta życia. Nurkuje od zawsze, a na poziomie bardziej świadomym od 4 lat, dodatkowo biega w
górach i amatorsko uprawia triathlon. Posiada uprawnienia instruktora freedivingu AIDA.

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply